Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Miejscowości > Sławsko

Sławsko

Verlag Albert Preuss. Sławsko. Droga przebiegająca przez miejscowość. W oddali widać kościół obecnie pw. św. Piotra i Pawła. Stan na 1911 rok

Jedna z najstarszych miejscowości na środkowym wybrzeżu, 3 km na północny-wschód od Sławna. W pobliżu wsi znajdują się ślady starego grodziska typu pierścieniowatego, usytuowanego wśród podmokłych łąk, pochodzącego z X- XII wieku. Wieś została zbudowana w miejscu dawnego zamku Sławsko, który był wzmiankowany w 1186 roku. Zamek był siedzibą potomków księcia pomorskiego Racibora I. W 1271 roku książę Mestin II wziął w lenno od margrabi brandenburskiego ziemię Słupską i Sławieńską w lenno. Na początku marca 1945 roku Armia Czerwona zajęła bez oporu wioskę. W czerwcu 1945 roku domy wraz gospodarstwami rolnymi zostały przejęte przez polski i ukraińskich przesiedleńców pochodzących  z terenów na wschód od linii Curzona. Do końca grudnia 1946 roku przeprowadzono deportację dotychczasowych mieszkańców.

Inne nazwy:  Zlawinia, Slauna,  Zlavinia, Zlauen, Sclawena, Olden Slawe, Antiqua Slawe, Alten Schlawe, Alten Schlage, Alt Schlawe.

Miejsca, które warto zobaczyć/zwiedzić:

  • kościół pw. św. Piotra i Pawła, gotyk, XV wiek
  • grodzisko, X-XII wiek

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940