Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Zabytki > Kościoły > Darłowo. Kościół pw. NMP

Darłowo. Kościół pw. NMP

Kunstanstalt Steingel & Co., G. m. b. H., Dresden. Darłowo. Kościół pw. NMP. Stan na wrzesień 1944r.

W roku 1321 biskup kamieński Konrad (1318-1322) przekazał patronat kościoła w Darłowie braciom Święcom: Piotrowi i Jaśkowi oraz synowi Piotra - Wawrzyńcowi. Rok ten uważa się za początek budowy kościoła NMP Wniebowziętej, zwanego kościołem mariackim.
W roku 1394 książę zachodnio-pomorski Bogusław VIII przekazał fundację na rozbudowę kościoła mariackiego. Wybudowano wtedy wieżę kościelną, a w XVI wieku zakrystię i kaplice boczne.

Kościół nawiedzały pożary w latach: 1589, 1624, 1679 i 1722. W pożarze w roku 1679, powstałym od pioruna, spaliło się całe wnętrze kościoła wraz z wieżą.

Od 1535 roku do zakończenia działań wojennych w 1945 roku, kościół należał do protestantów, którzy w większości zamieszkiwali tereny Pomorza. W tym czasie w świątyni dokonano wielu zmian architektonicznych, m.in. w 1897 roku wstawiono przed chórem i bocznymi nawami drewniane balkony.

Po zakończeniu II Wojny Światowej, wraz z osadnikami, do miasta przyjeżdżali także katoliccy duchowni.14 sierpnia 1945 roku Franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej objęli kościół i 1 września tegoż roku dokonano jego poświęcenia.

Od 1974 roku rozpoczęto regotyzację kościoła. Usunięto dostawione balkony wraz z drewnianą klatką schodową, odbito tynki ze sklepień żebrowych w nawie głównej, a w nawach bocznych i kaplicach usunięto tynki z filarów. Odsłonięto wnęki i dwa portale gotyckie a także średniowieczne, dobrze zachowane malowidła ścienne.

Na uwagę w kościele zasługują: kunsztownie rzeźbiona renesansowa ambona z 1684 roku, cztery barokowe obrazy z pierwszej połowy XVIII wieku, sześć portretów Apostołów z końca XVII wieku, renesansowa misa chrzcielna z XVI wieku, barokowy krucyfiks i tabernakulum z XVII wieku, barokowe stalle z XVII wieku, mosiężny żyrandol z aniołem z przełomu XVII i XVIII wieku oraz prospekt organowy z 1853 roku.

Jednym z najbardziej wartościowych elementów wyposażenia znajdujących się w darłowskim kościele był ołtarz składający się z 27 srebrnych płyt. Niestety, w 1945 roku, ołtarz, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach zaginął. Odnalazło się tylko 8 płyt. Aktualnie można je oglądać w słupskim muzeum.

Do najciekawszych zabytków kościoła należą sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, księcia pomorskiego i króla Danii, Szwecji i Norwegii; Elżbiety, księżniczki duńskiej, zmarłej w 1653 roku oraz księżnej Jadwigi, córki Elżbiety Duńskiej.

F. Newiger. Darłowo. Wnętrze kościoła pw. NMP. Początek XX wieku A. Zborski. Darłowo. Barokowa ambona z XVII wieku w kościele pw. NMP. Stan z ok. 1970 roku Darłowo. Przekrój poprzeczny kościoła pw. NMP Sagittarius. Kościół mariacki Grzegorz Chmielecki. Darłowo. Widok z południowego-zachodu (ul. 1-go Maja) na wieżę kościoła pw. NMP z XIV wieku. Stan na 8 listopada 2014 roku

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 7 czerwca 2009 roku

Edytowano: 10 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940