Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Władcy > Gryfici > Warcisław X

Warcisław X

Tytuł:
książę na Bardzie i Wołogoszczy 1457 r.

Urodzony:
ok. 1435

Zmarł:
17.12.1478

Rodzice:
Warcisław IX
Zofia

Współmałżonka:
Elżbieta (od 05.03.1454 r., c. Jana margrabiego brandenburgii) - dzieci: 1. Świętobór V, 2. Ertmar
Magdalena (od 26.11.1475 r., c. ks. Henryka Starego z Meklenburgii)

Młodszy syn Warcisława IX. Po śmierci ojca (w 1457 r.) doszło do podziału Księstwa Wołogoskiego: Warcisław X otrzymał Barth i wyspę Rugię, a jego brat Eryk II pozostałą część księstwa. Po śmierci zdetronizowanego króla Danii i księcia słupskiego, Eryka I w 1459 r. Eryk II objął rządy w Księstwie Słupskim. Całym zaś Księstwem Wołogoskim zarządzał Warcisław X.

Po bezpotomnej śmierci Ottona III, księcia szczecińskiego, Warcisław X wraz ze swym bratem wszczęli starania o dziedziczenie Księstwa Szczecińskiego. Pretensje bowiem do tych ziem wysuwał również-elektor brandenburski Fryderyk Hohenzollern. Po wieloletnich zabiegach dyplomatycznych, którym towarzyszyły konflikty zbrojne, i po kilkakrotnej interwencji króla polskiego w 1472 r. cesarz rozstrzygnął spór na korzyść książąt pomorskich. Dziedziczyli oni Księstwo Szczecińskie w całości, a elektor brandenburski zachował prawa lenne. Jednak tak książęta, jak i stany pomorskie nie godziły się na zwierzchnictwo lenne elektora nad Księstwem Szczecińskim. Po śmierci Eryka II (w 1474 r.) Księstwo Słupskie odziedziczył jego syn Bogusław X, który również przyjął hołd od stanów Księstwa Szczecińskiego. Doprowadziło to znowu do walk. Warcisław X wraz z Bogusławem X stawiali skutecznie opór wojskom brandenburskim. Interwencja króla polskiego doprowadziła we wrześniu 1478 r. do rozejmu.

Warcisław X zmarł bezpotomnie w 1478 r. Pochowany został w klasztorze w Eldenie. Bratanek Warcisława X, Bogusław X odziedziczył jego ziemie i stał się jedynym władcą całego Księstwa Zachodniopomorskiego.

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 23 października 2007 roku

Edytowano: 23 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940