Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Władcy > Gryfici > Bogusław V

Bogusław V

Tytuł:
książę pomorski na Słupsku 1326 r.

Urodzony:
1318

Zmarł:
07.12.1374

Rodzice:
Warcisław IV
Elżbieta

Współmałżonka:
Elżbieta (od ok. 1343 r., c. Kazimierza Wielkiego) - dzieci: 1. Elżbieta, 2. Kazimierz IV
Adelajda (od ok. 1362 r., c. księcia Ernesta brunszkwickiego) - dzieci: 1. Warcisław VII, 2. Bogusław VIII, 3. Barmin V, 4. Małgorzata

Najstarszy syn Warcisława IV. W 1338 r. przejął władzę w Księstwie Wołogoskim. Rządził w imieniu swych braci całym księstwem. W 1341 r. odzyskał ziemię słupską (daną Krzyżakom w zastaw za sumę 9 tysięcy grzywien). W roku 1343 zawarł sojusz z królem Polski Kazimierzem Wielkim. Bogusław V zobo­wiązał się wobec króla polskiego do nieprzepuszczania posiłków zdążających z Niemiec do Krzyżaków. Pojął za- żonę Elżbietę, córkę króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Prowadził też walki z książętami Meklemburgii, zgłaszającymi pretensje do Księstwa Rugii. Walki toczyły się przez kilka lat. Dopiero w 1354 r. przy współudziale cesarza niemieckiego Karola IV i króla polskiego Kazimierza Wielkiego doszło do porozu­mienia między Meklemburgią a książętami Pomorza.

Córka Bogusława V wychowywała się na dworze swego dziadka, Kazimierza Wiel­kiego, który w 1363 r. wydał ją za mąż za cesarza niemieckiego Karola IV. Ślub i huczne wesele odbyło się na Wawelu.

Natomiast syn Bogusława V, Kazimierz IV został zaadoptowany przez Kazimierza Wielkiego.

Książę Bogusław V doprowadził do podpisania w 1370 r. w Stralsundzie ugody między miastami hanzeatyckimi a Danią. Ugoda kładła kres wieloletniej wojnie. W 1372 r. książę podpisał pokój z Meklemburgią. Uchodził za władcę odważnego, dzielnego i sprawiedliwego. Między innymi jego zasługą jest budowa zamku w Darłowie.

Zmarł w 1373 r. Pochowany został w katedrze kamieńskiej.

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 23 października 2007 roku

Edytowano: 14 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940