Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Zabytki > Baszty > Trzebiatów. Baszta Prochowa

Trzebiatów. Baszta Prochowa

Emil Strauß. Trzebiatów. Baszta Prochowa - widok od strony południowo-zachodniej. Początek XX wieku

Baszta Prochowa, zwana Kaszaną,  powstała w trakcie budowy murów obronnych na przełomie XIII i XIV wieku z przeznaczeniem na skład prochu oraz jako punkt obserwacyjny od strony rzeki Regi. Budowla ta jest cylindryczną wieżą o średnicy 4 metrów i wysokości 14 metrów, zbudowaną z cegły, przykrytą dachem namiotowym z dachówki, wchodzącą w skład murów obronnych Trzebiatowa. W Trzebiatowie z innych fortyfikacji zachował się jedynie mur obronny o długości 1,6 km oraz pozostałości fosy od strony zachodniej.

Z basztą związana jest legenda wyjaśniająca jej nazwę "Kaszana". W średniowieczu miasto Trzebiatów miało liczne zatargi z pobliskimi miastami. W trakcie jednego z ataków Gryficzan żołnierz pełniący służbę strącił przez przypadek misę z gorącą kaszą na głowę jednego z atakujących, którego krzyk zaalarmował miasto, co pozwoliło na odparcie ataku. Na okoliczność tego wydarzenia w Trzebiatowie co roku w okresie letnim odbywa się festyn Święto Kaszy.

Grzegorz Chmielecki. Trzebiatów. Baszta Prochowa - widok od strony północno-wschodniej. Stan z 5 czerwca 2015 roku Grzegorz Chmielecki. Trzebiatów. Baszta Prochowa - widok od strony południowo-zachodniej. Stan z 5 czerwca 2015 roku Grzegorz Chmielecki. Trzebiatów. Baszta Prochowa - widok od strony północno-wschodniej. Stan z 5 czerwca 2015 roku Grzegorz Chmielecki. Trzebiatów. Baszta Prochowa - widok od strony południowo-zachodniej. Stan z 5 czerwca 2015 roku Dorota Ratkowska. Trzebiatów. Baszta Prochowa. Stan z 5 czerwca 2015 roku Dorota Ratkowska. Trzebiatów. Baszta Prochowa. Stan z 5 czerwca 2015 roku

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 25 lipca 2015 roku

Edytowano: 19 stycznia 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940